Yangi uslub maktabi - Xorazm xalq maorifi tarixi bo‘limi

Yangi uslub maktabi 1910 yilda Vaziri Akbar Islom Xo‘ja tomonidan qurilgan. Ko‘rgazma yangi uslubdagi maktab binosida ochilgan. Unda hozirgi kunda 182 eksponat joy olgan. Markaziy qismida Xorazm Ma’mun Akademiyasining hozirgi kundagi faoliyati va xalq ta’limida olib borilayotgan ishlar to‘g‘risida ma’lumotlar to‘plangan.

Maktab 2 yillik programma asosida tilmochlar tayyorlagan. Maktabni birinchi o‘qituvchilari Xusayn Qo‘shaev va Komila Qo‘shaevalar bo‘lib, ular tomonidan tayyorlagan programma asosida bilim berilgan. Maktabda badiiy fanlar o‘qitilgan. Ona tili, rus tili, tarix geografiya, uy xizmatlari fani o‘qitilgan.

1990 yil 18 mayda Yangi Uslub maktabida Xorazm xalq taьlimi tarixi muzeyi tashkil qilindi. Ko‘rgazmada 192 ta eksponatlar qo‘yilgan.

Bo‘limning vazifalari xalqimizni, yosh avlodni ko‘proq muzeylarga jalb qilish, avlod ajdodi kimligini, nasl-nasabini o‘zi tug‘ilib voyaga etgan ona Vatani, o‘z shahrini tarixini bilishga chaqirib ularni Vatanparvarlik ruhida tarbiyalashdan iboratdir.

Umumiy foydali maydoni 52 kv.m.

Bino 1910 yilda qurilgan.