Qadimiy Xivada an'anaviy qovun festivali boshlandi

Mintaqa sifatida qadimdan slavi¬las Xorazm viloyati beri qaerda poliz barcha ma'lum navlarini muhim bir qismini o'sgan.  "- poliz Xorazm ramzi Gurvak" sayyohlik sohasini rivojlantirish dasturi to'g'risida 20-mart, 2013 "O'zbekiston ijrosini PC-1940 O'zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni doirasida Xiva tipratikan-Foydali o'tkaziladi, maxsus shuhrat u festival deb topildi kimga keyin viloyati sinf Gurvak, olib keldi  2013-2015 yillar mobaynida Xorazm viloyatida ".

Joriy yilning 6 avgust kuni "Ichon-Kalax" davlat muzey-qo'riqxonasi "Oshxona arxiasi" hududida xorijiy sayyohlar va mamlakatimiz aholisi, qovunlarni maxsus qovun madaniyati sifatida ommalashtirishga xizmat qiladigan navbatdagi savdo ko'rgazmasi bo'lib o'tadi.  Ko'pchilik bu mahsulotning foydali xususiyatlari haqida biladi.  Qovun nafaqat uning nozik ta'mi, yangi xushbo'yligi, balki inson organizmiga keltiradigan parhez fazilatlari va afzalliklari uchun ham yoqadi.

100 g.  Poliz suv 88,5 gramm, 0,6 g oqsil, 7,4 g uglevodlar, tola va pektin va organi¬cheskuyu kislota mavjud.  Qovun immun tizimini yaxshilaydi va pi schevarenie yaxshilaydi pro¬studnyh turli kasalliklarga qarshi odamni qutqaradi 20 mg vitami¬na C gacha mavjud, holati E. mik¬roflory xolesterin tozalangan va organizmni yoshartiradi imkonini beradi.  Shuningdek, u beneficially teri va soch istosche¬ bilan, qon aylanish tizimi, jigar kasalliklari, buyrak tosh va qovuq uchun foydali bo'lgan ta'sir kaliy, fosfor, kalsiy, magniy, rux, Mar-Ganalik, mis, temir, yod, mavjud  Britaniya va anemiya, shuningdek ateroskleroz va boshqa yurak-qon tomir kasalliklari.

Bundan tashqari, qovun u, ya'ni pulpa, baxt gormoni ishlab chiqarishga xizmat qilmoqda bir modda serotonin, mavjud, chunki, kayfiyatini ko'tarish ega.  Shuningdek qovun bilan kremniy ko'p - bir mineral juda undan biriktiruvchi to'qima organiz¬ma kuchliroq soch uchun polezno¬go va qon tomirlari va nerv tolalari devorini mustahkamlash, toza teriga stano¬vitsya.  Tadbirda yosh ijrochilar maydoni folklor etnografik ansambllari chiqishlari organi¬zovany qiladi, va spektakllar teatralizovan¬nye kukol¬nogo Viloyat teatri va teatr Ogahi ko'rsatiladi.