Turizm va ekskursiya faoliyati: yangi muammolar va rivojlanish yoʻllari" VIII Xalqaro gidlar forumi doirasida "Zamonaviy muzey va davr muammolari innovatsion yondashuvlar" mavzusidagi Toshkent shahrida bo'layotgan konferensiya dasturida Ichan Qal'a davlat muzey qo'riqxonasi xodimlari Sh.Ro'zmetova, P.Baltayeva F.Raximov, I.Baltayevlar qatnashmoqdalar. Ushbu Xalqato gidlar forumining 1-kunida dastur ishtirokchilari O'zbekiston Respublikasi 1- prezidenti I.A.Karimov me'morial bi kompleksida tantanali kutib olindi. Dunyoning turli mamlakatlaridan kelgan olimlar tomonidan "XXI asrda Oʻzbekiston muzey sohasini rivojlantirish strategiyasini tarqatishdagi muammolar" haqida maʼruzalar qilindi. Forumning 2-kunida esa Yunus Rajabiy uy muzeyiga dastur ishtirokchilari tashrif buyurishdi va ularga sermazmun ekskursiyalar tashkil qilindi.