Euronews telekanali Xiva haqida

Bu hafta euronews.com saytida - "O'zbekistondan taklifnomalar" - boy madaniyat va an'analar, ko'plab yodgorliklar va ajoyib qo'g'irchoqlar bilan mashxur qadimiy Xiva shahridir.

Seymus Kerney, "euronews": "Xiva shahriga tashrif buyuradigan har bir mehmon darhol bu qadimiy shaharning qo'g'irchoqlarga bo'lgan mehrini sezadi, bu an'analar qadimgi avlodlarga qaytadi va shahar hayotini teatr tomoshalari bilan bezatadi".

Xivada qo'g'irchoq teatri bor, u ko'plab milliy va xalqaro festivallarda ishtirok etdi.

Bunday mahalliy urf-odatlar yangi avlodlarga ko'chirishga yordam beradi.

"Xorazmda qo'g'irchoq teatri tarixi 2 ming yildan oshdi va zardushtiylik davriga qaytadi, - deydi Shaxnoza Atodjonova.  - Teatr qo'g'irchoqlari nafaqat o'yin-kulgilarni, balki yovuz ruhlarni quvib chiqarishga yordam beradigan diniy maqsadlarga xizmat qilmoqda. "

Sayyohlar milliy  liboslarda kiyingan ishchilar tomonidan qilinadigan qog'irchoqlarni tomosha qilishlari mumkin.