"O'zbekistonning yetti mo'jizasi-2016" ko'rik-tanlovida Ichan-Qala muzeyi

Mamlakatimizda hech qanday madaniy meros ob'ektlari mavjud bo'lmagan burchak yo'q. UZINFOCOM markazi va O'zbekiston im.A.Navoi Milliy kutubxonasi - bu vaqt ichida va yana "O'zbekiston tashkilotchilari" etti mo''jizasidan qilish mumkin. Olimlar va mutaxassislarning izlanishlar va tadqiqot ishlarining ko'plab oylari eng yuqori natijalarni berdi. «UZINFOCOMUNF-2016 doirasida O'zbekiston Milliy kutubxonasida bo'lib o'tdi ko'p voqealar orasida," ayniqsa, mashhur voqea eng etti saytlar taqdirlash, bu harakat bir etakchi o'rnini olib bo'ldi. xalqaro va ichki turizm va boy madaniy merosi va mamlakatimizning asosiy joylarini rivojlantirish uchun O'zbekiston hududlarning jozibadorligini oshirish maqsadida bir so'z markazi Gayrathodzhi Saidalieva direktori, ta'kidlanganidek, bu maxsus veb-sayt Meros.uz ishlab chiqildi. O'zbekiston madaniy merosining ob'ektini foydasiga o'z tanlov qilish mumkin, barcha bo'ylab namoyishchilar uchun turizm, ayniqsa jozibador, tarixiy, madaniy, me'moriy va boshqa ob'ektlarni boy ma'lumotlar bazasi chop etildi.

Bu harakatlar maxsus ahamiyati, madaniy meros sohasida jahon sivilizatsiyasi O'zbekiston joyi, Amir Temur bu buyuk bir katta hissasi, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov birinchi prezidenti, qadimiy me'moriy noyob yodgorliklari o'nlab yaratgan buyuk ustalari, marosim, faxriy mehmon so'zga va tarixi bilimdoni bizning viloyatimiz, mashhur qo'shiqchi Sherali Jo'rayev. 2016 - Toshkent oliy ta'lim muassasalari bo'lgan hozirgi talabalar qarsaklar uchun, internet makonida, jurnalistlar, UZINFOCOM markazi Zumrad Shadzhalilova matbuot xizmati rahbari vakillari mamlakatimizning noyob ob'ektlar O'zbekiston mo'jizasi "maqomi berildi qanday e'lon qildi. Ushbu ajoyib etti kishi quyidagilarni o'z ichiga oladi:

- Registon (Samarqand) ansambli

- Davlat muzeyi. Savitskiy (Nukus)

- Toshkent teleminorasi

- "O'zbekiston" forumlar saroyi (Toshkent sh.)

- Mirzo Ulug'bek rasadxonasi (Samarqand)

- Ichan-Qala (Xiva) arxitektura ansambli

- Go'ri-Amir maqbarasi (Samarqand)

UZINFOCOM Markazining maxsus sovg'alarini olish uchun ushbu ob'ektlarning etakchilari sahnaga taklif etildi. Ushbu tadbirni tashkilotchilarga samimiy minnatdorlik bildirib, mamlakatimiz tarixidagi muhim o'rinlar haqida so'zlab berdi.

UZINFOCOM Markazining bosh mutaxassisi Evgeniya SKLYAREVSKY O'zbekiston Madaniyatining saytiga intervyu

- Evgeniy Semyonovich, bugun hammamiz chuqur tariximizga kirib, o'zimiz uchun ko'plab yangi va qiziqarli narsalarni ko'rdik. Buning barchasi, UZIFOKOMning Madaniyat va sport ishlari vazirligi, Aloqa va axborot texnologiyalari vazirligi, "O'zbekturizm" MK yordamida amalga oshirgan ulkan ishlaridan kelib chiqqan. Qanday qilib shunday bo'ldi, "O'zbekistonning etti ajoyibotlari" aktsiyasining davomi davom etadi?

- Bu juda ajoyib voqea. Bo'ron bo'layotgan munozaralar, eng muhimi, qaysi narsalar eng yaxshi ekanligi haqida tortishuvlar bo'lganmi? Odamlar Internetning o'zida "Meros.uz" saytida O'zbekistonning barcha viloyatlarida o'zlarini ovoz berishdi, ular etti nafar eng yaxshi tanlagan va g'olib bo'lishgan. Umuman olganda, tadbir juda chiroyli o'tdi va juda yaxshi o'tdi. Boshqa mamlakatlar o'tkazmasdan oldin qaror qabul qildik va biz qanchalik yomonroq bo'lsak, qadimiy qadimiy obidalarga o'xshab qolamiz. Va ular bu ishni uyushtirdilar. Umuman olganda, taxminan 400 ta ob'ekt aniqlandi, barchamiz bo'yalgan va xaritaga joylashtirdik, shunda navigatsiya qilish osonroq bo'ladi. Keling, turli mamlakatlardan kelgan kelajak mehmonlarimiz, qaerga borishimiz va nimani ko'rishimiz kerakligi haqida aniq ko'rsatmalar mavjud.

Mukofot taqdimotida Ichan-Qala muzey qo'riqxonasi direktori Botir Komilovich Davtyatov.

Biz yo'lning boshida turibmiz va bunday bayramlarni qayta o'tkazamiz. Alisher Navoiy nomidagi kutubxonaga ushbu tadbirda ishtirok etishga taklif etilgani uchun katta rahmat. G'olib bo'lgan ob'ektlarning menejerlari ishtirokida haqiqiy bayram bo'ldi. Bu erda qo'shiqchi Sherali Jo'rayevni ko'rish va eshitish juda yaxshi bo'ldi. Biz uni bolalikdan yaxshi eslaymiz. O'zbekiston bilan faxrlanadigan juda ko'p narsa bor va u ajoyib.

Kultura.uz

BORIS BABAEV,