Xorazm tarixi muzeyi O'zbekistonda paydo bo'ladi

Mamun akademiyasi Xivaga tashrif buyurgan ko'plab sayyohlar uchun qiziqroq bo'ladi.  Xorazm tarixi muzeyi ochilgan.  U Akademiya xodimlari, Urganch davlat universiteti va Ichan-Qala muzey qo'riqxonasi rahbariyati tomonidan yaratilgan.

Shuni ta'kidlash joizki, Ichan-Qal'a va boshqa me'moriy yodgorliklar faqat kichik bir taraqqiyot davri rivojlanishining dalilidir.  Ammo, mehmonlar Xorazm tsivilizatsiyasi haqida o'z tarixlari davomida eshitdilar.

Shu sababli, ekspozitsiya zamonaviy Xorazm viloyati hududida turli madaniyatlarning rivojlanish davriga guvoh bo'lgan arxeologik topilmalar, yozma manbalarga asoslangan.  Ayni paytda ekspozitsiyani qurish rejalashtirilib, mintaqaning tarixi haqida hikoya qilish, mehmonlarni O'zbekistonning tarixidagi eng muhim va eng yorqin an'analar bilan tanishtirish mumkin bo'ladi.